Slide background KÜLTÜR FEN LİSESİ
Slide background KÜLTÜR FEN LİSESİ
Slide background KÜLTÜR FEN LİSESİ
Slide background KÜLTÜR FEN LİSESİ

Kültür Fen Lisesi

Kültür Fen Lisesi web sitesine hoş geldiniz.

Sizlere okulumuzu tanıtmak amacıyla hazırladığımız web sayfamızda, okulumuzun akademik ve sosyal alandaki çalışmalarını, başarılarını, öğrencilerinin gelişimi için hayata geçirilen projelerini takip edebilirsiniz.

Kültür Fen Lisesi’nin Kuruluşu

Kültür Fen Lisesi'nin kuruluşu 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan incelemelerin ve “Üstün yetenekli çocuklarımızın eğitim ihtiyacını daha iyi nasıl karşılarız?” düşüncesinden ortaya çıkmıştır.
Kültür Okullarının köklü bilgi birikiminin, deneyiminin ve bundan doğan güvenin ürünü olan Kültür Fen Lisesi, çalışmalarını 1992-1993 eğitim öğretim döneminden bu yana sürdürmektedir. Eğitime başladığı günden bu yana geçen sürede birçok ilke ve başarıya imza atan Kültür Fen Lisesi, gücünü seçkin öğrencilerinden, deneyimli kadrosundan ve dinamik yapısından almaktadır.

Akademik ve Sosyal Yapı

Kültür Fen Lisesi’nde yoğun bir Fen ve Matematik programı uygulanmaktadır. Bu yoğun sayısal ders programının yanında 1.Yabancı dil olarak İngilizce, 2.yabancı dil olarak Almanca  ve İtalyanca verilmektedir.

Yoğun akademik çalışmaların yanında öğrencilerimiz ilgi duydukları alanlarda kulüp çalışmalarına katılabilir,  müzik, satranç, münazara, resim, voleybol, basketbol gibi alanlarda yeteneklerini geliştirme imkânı bulabilirler.

Hiçbir başarının tesadüf olmadığı inancıyla daha çok çalışarak birçok alanda hedeflediğimiz başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Bu başarılar gerek üniversiteye giriş sınavları, gerek proje çalışmaları ve başta TÜBİTAK olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda kanıtlanmaktadır.

Bugüne kadar 483 projeye imza atan Kültür Fen Lisesi, yurtiçinde TÜBİTAK’ın, yurt dışında ise çeşitli kurumların düzenlediği bilimsel yarışmalarda önemli dereceler elde etmiştir.

Eğitim bir değişim ve gelişim sürecidir...

Bu süreç içinde biz akademik alanda başarılı, ne istediğini bilen öğrencileri; bilimde ve teknolojide olduğu kadar sosyal ve kültürel alanda da gelişmiş bir dünya insanı olarak hayata katmaktayız. Bu amaçla sosyal ve sportif etkinliklere özel önem vermekteyiz.

Yurt dışında ABD New Hampshire Üniversitesi ile yürütülen SMART projesine öğrenci göndermekte, CERN gibi merkezlere bilimsel geziler düzenlemekteyiz. Yine öğrencilerimizin dil seviyelerini geliştirmek amacıyla ABD ve İngiltere başta olmak üzere yaz kamplarına katılmalarını sağlamaktayız.

Satranç alanında her yıl İstanbul’da Ortaokul ve liseler arasında turnuva düzenleyerek bu spora gönül vermiş gençleri buluşturmaktayız.

 

Giriş Sınavları BaşarısıYükseköğretime

Kültür Fen Lisesi’nde üniversite sınavını kazanma oranı her yıl  %100’ dür. Bu başarının bir tesadüf olmadığı, elde edilen başarının ardında sistemli bir çalışmanın olduğu belirtmek isteriz.

Kültür Fen Lisesi’nin bugüne kadar verdiği 1013 Mezunun %90’ı mezun olduğu yıl üniversiteli olmuştur.

Okulumuzda üniversite hazırlık çalışmalarına 9.sınıftan başlanır. Bu sistemli ve planlı çalışmanın ivmesi 12.sınıfta daha da hız alır.

Kültür Fen Lisesi öğrencileri tercih ettikleri ilk beş üniversiteye yerleşmiştir.

Mezunlarımız

Mezunlarımızın %40’ı başta tıp olmak üzere sağlık bilimleri alanında, %50’si mühendislik ve teknik bilimlerde, %10’u ise iktisadi ve idari bilimler alanında eğitim görmeyi tercih etmişlerdir.

Bir yaşam bilinci geliştirmelerinde yönlendirici bir etki yaratmayı amaçlamakta ve uygulamalarımıza bu amaç doğrultusunda yön vermekteyiz.
Çalışmalarımıza, merkezinde öğrencilerimizin olduğu bir eğitim felsefesi yön vermektedir. Öğrencilerimizin küreselleşen dünya içinde doğru yerde ve doğru biçimde yer alabilmelerini sağlayacak bu amacımız doğrultusunda en önemli ilkemiz; akıl, bilim ve Atatürk ilke ve inkılapları ışığında yol almaktır. 

Ortaöğretimin son kademesi, öğrencilerin birçok yeteneğini keşfettiği, kimliğini oluşturmada önemli bir adım attığı, hedeflerini şekillendirdiği özel bir dönemdir. Bu özel dönemde tüm öğrencilerimizde mutlulukla hatırlayacakları izler bırakmayı; bugünün yönünü arayan gençlerin, yarının sağlıklı ve ülkesine sevgiyle hizmet eden bireyleri olmalarını istiyoruz.

 Sevgi ve Saygılarımızla

 Selin TATAROĞLU

 Okul Müdürü