2015-2016 Öğretim Yılı

                                                                            

Okulumuzun 56. Kuruluş yıldönümü kapsamında Kültür Okulları öğrencilerinden oluşan Müzik Korosu, 10 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Salonu’nda bir müzik şöleni gerçekleştirdi.

Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi mezunlarının Kep Giyme Töreni, 08 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Auditoriumunda oldukça duygulu anlar yaşanan bir törenle gerçekleştirildi. Üniversite yolunda ilk adımlarını atan mezunlarımıza hayatlarında başarılar diliyoruz.
2015-2016 Öğretim yılı Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında başlatılan kampanya sonrası alınan 5 adet Akülü Tekerlekli Sandalye,  02 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'nin Yeşilköy Şubesi yetkililerine teslim edildi. Etkinliğe çok sayıda istekli öğrencimiz ve kampanyaya destek veren velilerimiz katıldı. Kampanyamıza destek veren veli ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.
Kültür Lisesi 12.sınıf öğrencileri, Kültür Üniversitesi ve Doğru Tercih Platformu tarafından yürütülen "LYS MOTİVASYON KAMPI" etkinlikleri kapsamında 31 Mayıs 2016 tarihinde deneme sınavına girdi. Öğrencilerimiz, kamp çalışmaları içinde deneme sınavlarının yanısıra meslek seçimi ve çeşitli motivasyon artırıcı çalışmalara da katıldılar. 
Okulumuz Hazırlık sınıfı öğrencileri 27.05.2016 tarihinde 'The Snow Queen' adlı müzikali muhteşem bir performans ile sergilediler. Hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.
Bu yıl 20.sini kutladığımız Temel Bilimler Sergisi ve Bilim Şenliği Gösteri Merkezi Etkinlikleri, Bahçe Etkinlikleri ile öğretmen, öğrenci ve velilerimizin de katılımıyla 25 Mayıs 2016 günü okulumuzda gerçekleşmiştir.
Kültür Lisesi öğrencileri 24 Mayıs 2016 tarihinde, "Kültürlü Meslek Akademisi" projesi çerçevesinde, İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr.Özge ÇELİK ve Araştırma Görevlisi Sinan MERİÇ tarafından gerçekleştirilen "DNA İzolasyonu" dersine katıldılar.
Kültür Lisesi öğrencileri 23 Mayıs 2016 tarihinde, "Kültürlü Meslek Akademisi" projesi çerçevesinde, İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Pınar OBAKAN tarafından gerçekleştirilen "DNA İzolasyonu" dersine katıldılar.

Kültür Lisesi ve Kültür Fen lisesi öğrencileri Bakırköy Kaymakamlığı tarafından 20 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen “Görev Tamamlandı”projesinde görevlerini başarıyla bitirerek Boğaz gezisine katıldılar.

 

Görevli öğretmenimiz gözetiminde 12 öğrencimiz 19 Mayıs 2016 tarihinde Bakırköy İlçesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katıldılar.On May 19, 2016,  

 

Atamızın Samsun’a ayak basarak milli mücadeyi başlatışının 97. Yıldönümü, 19 Mayıs 2016 tarihinde, KEV Salonu’nda yapılan coşkulu törenle kutlandı.

 

Okulumuz öğrenci ve velileriyle, 17 Mayıs 2016 tarihinde, Darülaceze’deki kimsesiz büyüklerimiz ziyaret edildi.

Okulumuz öğrencileri 2015-2016 öğretim yılında sportif faaliyetlerde İl karşılaşmaları yanısıra İlçe Şampiyonalarında birçok başarı sağladılar. 16 Mayıs 2016 tarihinde Ahmet Cömert Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Bakırköy İlçesi Spor Müsabakaları Ödül Töreni’nde dereceye giren öğrencilerimiz ödüllerini aldılar. 2015-2016 öğretim yılı İlçe müsabakalarında 

Okulumuz

•    Basketbol Takımımız 2.lik,
•    Voleybol Takımımız 2. lik,
•    Masa Tenisi Takımımız İlçe Şampiyonluğu,
•    Öğrencimiz Hami Uğur Kamburoğlu 50 metre sırt üstü ve kurbağalama branşlarında İLÇE ŞAMPİYONU, 
•    Öğrencimiz Aytuğ KARGI ise 50 metre serbest branşta 3.lük, kelebek branşında ise 2.’lik
derecelerini aldılar.
Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyoruz.

Kültür Lisesi öğrencileri 12 Mayıs 2016 tarihinde, "Kültürlü Meslek Akademisi" projesi çerçevesinde, İstanbul Kültür Üniversitesi Matematik Bilgisayar öğretim üyesi Araş.Görevlisi Dr.Uğur Gönüllü tarafından gerçekleştirilen "Matematik ne işe yarar?" dersine katıldılar.

Son sınıf öğrencilerinin sınav stresinden biraz olsun kurtulmaları için 12 Mayıs 2016 tarihinde Bebek’te sabah kahvaltısına katılındı.

Okulumuz öğrencileriyle camın büyüleyici dünyasını keşfetmek üzere 11 Mayıs 2016 tarihinde, Beykoz Cam Ocağı'na gidildi.

Kültür Lisesi öğrencileri 10 Mayıs 2016 tarihinde, "Kültürlü Meslek Akademisi" projesi çerçevesinde, İstanbul Kültür Üniversitesi Rehberlik, Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Meryem DEMİRGÜDÜL tarafından gerçekleştirilen  "Gelişim Psikolojisi" dersine katıldılar.

 

Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Spor Yazarı Necati KARAKAYA’nın konuşmacı olarak katıldığı “Atatürk” konulu seminer, 10 Mayıs 2016 tarihinde  tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin tarafından ilgiyle izlendi.

10 Mayıs 2016 tarihinde Okulumuz 9. Sınıf öğrencileri Koç Müzesi DNA Atölyesi’ne katıldılar. Katıldıkları atölyede öğrencilerimiz DNA yapısı hakkında deneysel çalışmalara katılarak kendi DNA larından kolye yaparak kalıcı bir şekilde saklama fırsatı buldular.
09 Mayıs 2016 tarihinde Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrencileri Acıbadem Üniversitesi tanıtım gezisine katıldılar. Bu tanıtımda Tıp alanındaki genel bilgilerin yanında uygulamalı simülasyon merkezi hakkında bilgiler aktarıldı. Kampüs turu ile gezi sonlandırıldı.

Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrenci eserlerinden oluşan resim çalışmaları, 09-11 Mayıs 2016 tarihleri arasında Yunus Emre Kültür Merkezi Çetin Emeç Sergi Salonu'nda sergilendi.  Sergide 90 öğrencinin 165 eseri sergilendi. 

7 Mayıs 2016 Cumartesi günü tüm Kültür Okulları öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşen "Öğretmenin Sınıf İçinde Değişen Rolü" adlı panelde; sınıfta yaratıcı çocuklarla baş etme, sınıfta inovasyon, öğretmenin liderlik ve rehberlik rolü, Z kuşağına öğretmenlik, davranış yönetimi konularında öğretmenlerden gelen vakalar konuşuldu.
Kültür Lisesi Gezi İnceleme Kolu tarafından, 05-08 Mayıs 2016 tarihleri arasında Karadeniz Bölgesi’ne bir gezi düzenlendi. Gezide öğrencilerimiz, sırasıyla Batum, Rize ve Trabzon’daki tarihi ve coğrafik güzellikleri yerinde gözlemleme fırsatı buldu. Batum’da Türklerin ayak izleri takip edildi. Ayder Yaylası’nda Fırtına Vadisi’nin eşsiz güzelliğinin yanı sıra bitki örtüsündeki çeşitlilik hakkında bilgiler toplandı. Uzungöl’de krater göllerinin oluşumları hakkında  bilgiler edinildi.

Kültür Lisesi öğrencisi Aytuğ KARGI, Bakırköy İlçe Yüzme Şampiyonası’nda Kelebek branşında 2.’lik, Serbest Yüzme branşında ise 3.’lük, 
Hami Uğur KAMBUROĞLU ise, Bakırköy İlçe Yüzme Şampiyonası’nda Sırt üstü ve Kurbağalama branşlarında İLÇE ŞAMPİYONU olmuştur.

Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

04 Mayıs 2016 tarihinde, öğrenci ve velilerimize, İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özge HACIFAZLIOĞLU tarafından “Kariyer Planlamada Farkındalık” konusunda bir seminer gerçekleştirildi.
02 Mayıs 2016 tarihinde, Kültür Lisesi Liselerarası Dans Festivalinin 12.'si gerçekleştirildi. Her yıl Dünya Dans Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen festivale,  pek çok öğrenci, sanatın evrenselliği içinde eğlenmek amacıyla bir araya geliyor. Festivalde katılan 21 ayrı okulun dans gösterisinde eğlenceli ve hareketli saatler yaşandı.

Kariyer Ofisi çalışmaları kapsamında 25 Nisan tarihinde ULC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Firması tarafından 10 ve 11. Sınıflarımıza "Almanyada Eğitim olanakları" konusunda bilgilendirme semineri yapıldı.

Kültür Lisesi 2016 Mezunlarımız, 22 Nisan 2016 tarihinde Kültür Koleji Mezunlar Derneği'ne üye oldular. Mezunlarımız için düzenlenen üyelik kartları, Mezunlar Derneğinin düzenlediği kutlama partisinde kendilerine takdim edildi.

 

Kültür Koleji 8. sınıf öğrencileri, Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen kahvaltı ile TEOG kampına küçük bir mola verdi.

 

Okulumuz öğrencileri, 20 Nisan 2016 tarihinde Servet-i Fünun dönemi ve sanatçılarını daha yakından tanımak için Tevfik Fikret’in yaşadığı Aşiyan’daki evine gittiler.

 

Okulumuz öğrencileriyle, 19 Nisan 2016 tarihinde, Emirgan Korusu Lale Festivaline katılındı.

18 Nisan 2016 tarihinde Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrencileri İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tanıtım gezisine katıldılar. Bu tanıtımda genel bilgilerin yanında üniversite sosyal yaşamı ve projeler hakkında bilgiler aktarıldı. Kampüs turu ile gezi sonlandırıldı.
13 Nisan 2016 tarihinde Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrencileri "Profesyoneller Aramizda" etkinliği çerçevesinde  Tıp mesleğini tanıdılar. Cerrahpasa Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim dalı doktorlarından Mehmet Fatih Okyay Doktor olmanın önemini, zorluklarını ve güzel yanlarını örnekler vererek anlattı.

Kariyer Basamakları Projesi kapsamında 12 Nisan 2016 tarihinde, 9. Sınıf öğrencilerine, İstanbul Kültür Üniversitesi Mentor öğrencileri tarafından 14 adet meslek tanıtımı gerçekleştirildi.

 

06 Nisan 2016 tarihinde Bakırköy Toplum Sağlığı Merkezi yetkililerince 9. Sınıf öğrencilerimize “Kanserden Korunma Yolları” konulu bir seminer verildi. 

 

Okulumuz Masa Tenisi takımı, 05 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen turnuvalar sonucunda Bakırköy İlçe Şampiyonu oldu.

Veli-Öğretmen-Öğrenci işbirliğinin sağlanmasıyla sağlam temeller üzerine oturan  eğitim sistemimizin güçlenmesi amacıyla 03 Nisan 2016 Pazar günü Genel Veli-Öğretmen görüşmelerimizi gerçekleştirdik. İlgili günde öğrencilerimizin ara karnesi de velilerimize takdim edildi.
Okulumuz öğrencisi Nareg HAÇİKOĞLU, 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde Kocaeli’nde yapılan Atletizm Bölge Grup Şampiyonasında, Uzun Atlama branşında Marmara Bölge 2.si, Üç Adım Atlama branşında ise Marmara Bölge 4.sü olmuştur.
Öğrencimizi ve Beden Eğitimi öğretmenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Kariyer Ofisi çalışmaları kapsamında 30-31 Mart tarihlerinde Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Firması tarafından 10 ve 11. Sınıflarımıza bilgilendirme semineri yapılmıştır. 

Okulumuzdan bir grup öğrenci ve rehber öğretmeni 29 Mart 2016 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “YÖK Atlası” tanıtım toplantısına katıldılar.

Dünya Şiir Günü Etkinlikleri çerçevesinde, 29 Mart 2016 Salı günü,  İstanbul Kültür Üniversitesi ve Kültür Lisesi işbirliğiyle Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan Bu Memleket Bizim adlı bir şiir dinletisi gerçekleştirildi. Dinletinin başında ve sonunda Yetkin DİKİNCİLER birer şiir okuyarak dinletimize katkı sağladı.
Alman Kültür Merkezinden (GOETHE)’den  gelen yabancı yetkililer ile “Das Autobahn –Spiel “ etkinliğini Hazırlık sınıfları ile gerçekleştirdik. Öğrenciler istasyonlarda Alman kültürüne ait yemeklerini, müziğini, markalarını, ünlülerini, şehirlerini eğlenerek öğrenme fırsatı yakaladılar. Gruplar halinde rakiplerinden önce istasyon çalışmalarını tamamlayıp elde ettikleri ipuçları ile Davinci’nin kodunu çözmeye çalışıp gerekli puanlarını tamamlamak için çaba sarfettiler.

 

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz  Zaferi'nin 101. yıldönümünü, Okul Müdürümüzün konuşması, "Çanakkale" adlı drama gösterisi sonrası lirik dans gösterisi ve türküler ile son bulmuştur.

Okulumuz öğrencisi Nareg HAÇİKOĞLU, Liselerarası İstanbul Atletizm Şampiyonasında Üç Adım Atlama branşında, 13.04 m. derece ile İSTANBUL ŞAMPİYONU olmuştur. Öğrencimiz ayrıca Uzun Atlama branşında da 6.30 m. derece ile İSTANBUL ŞAMPİYONU olmuştur.Öğrencimiz iki branşta Marmara Bölge Şampiyonasına katılmaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

 

Dünya Pi Günü, 14 Mart 2016  tarihinde, öğrencilerimizin hazırladığı ve KEV salonumuzda sergilenen bir program ile kutlandı.

Kültür Lisesi öğrencileri 2016-YGS kampını tamamladı. 10 Mart 2016 tarihinde biraraya gelen son sınıf öğrenci ve öğretmenlerimiz sınava girecek öğrencilerimize motivasyon sağladılar.Tüm öğrencilerimize 2016 Yükseköğretime Giriş Sınavında başarılar diler, bu süreçte emeği geçen tüm öğretmenlerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

 

26 Şubat 2016 tarihinde Okulumuz 12. Sınıf öğrenci velilerine YGS öncesi genel durum ve sınava hazırlık konularını içeren Genel Veli-Öğretmen toplantısı gerçekleştirildi.

 

23-24 Şubat 2016 tarihlerinde Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 2. Bakırköy Eğitim ve Kariyer günlerine katılındı.

 

Sivil Savunma haftası etkinlikleri çerçevesinde, karşılaşılabilecek yangın afetine hazırlık kapsamında   23 Şubat 2016 tarihinde binamızı en kısa sürede boşaltmak amacıyla Yangın Tatbikatı gerçekleştirildi.

17.02.2016 tarihinde, 12. sınıf öğrencilerimize, Nefes Eğitmeni Hüsün Durusu Anlar tarafından "Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmada Nefes Teknikleri" konulu seminer verildi. Öğrenciler öğrenme sürecinde, kaygı duydukları durumlarda nefeslerini nasıl kontrol edeceklerini öğrenme fırsatı buldular.

 

Yaz Bilim Akademisi programı olan SMART PROJESİ için tanıtım toplantısı Kültür Lisesi Fen Bölüm Başkanı Seval Dikbaş tarafından 17.02.2016 tarihinde  gerçekleştirilmiştir.

Özel Kültür Lisesi 10. Sınıf  öğrencileri 16.02.2016   tarihinde, İstanbul Kültür Üniversitesi İKÜSAG’ de açılan Seramik atölyesi özgün çalışmalarından oluşan Seramik Sergisini yakından inceleme fırsatı bulmaktan mutlu oldular.  

Aralık ve Ocak aylarında yapılan kampanya sonucunda toplanan oyuncak, bot, kaban ve benzeri yardım malzemeleri 11 Şubat 2016 tarihinde Çatalca’nın Kabakça Köyü İlkokulundaki kardeşlerimize ulaştırıldı. 

Kültür Okulları İnovasyon Merkezi’nin açılışı 10 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Robotik Kulübü, Kültür Radyo, Digital Tasarım atölyelerinin de tanıtımının yapıldığı açılışta çok renkli ve heyecanlı anlar yaşandı. Öğrenci, veli ve Kültür Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta atölyeler gezilerek, Kültür Radyonun ilk canlı yayını gerçekleştirildi.
28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlanılan 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılının 1. Dönemi, 22 Ocak 2016 Cuma günü öğrencilerimizin karnelerini almaları sonrasında yapılan Kapanış Töreni ile son buldu. 2. Dönemin başlangıcı olan 08 Şubat 2016 Pazartesi gününe kadar tüm öğrencilerimize verimli bir dinlenme süreci geçirmeleri diliyoruz.

 

Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrencilerimiz 15 Ocak 2016 tarihinde 8.sınıflarda okuyan arkadaşları ile "TEOG SOHBETLERİ" nde bıraraya  geldi. Karşılıklı deneyimleri ve sınavla ilgili püf noktaları paylaşıldı. 

 

İl şampiyonalarında derece almış öğrencilerimizin kazandığı madalyalar, yapılan bir törenle Okul Müdürümüz tarafından kendilerine takdim edildi. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Bu yıl üniversite sınavına girecek Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi öğrencilerine yönelik kariyer planlama çalışmaları kapsamında Profesyoneller Aramızda adlı etkinliğin konuğu Microsoft İş Çözümleri Yöneticisi Hasan Ali Polat oldu. 14 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte Polat, öğrencilere bilişim sektörüyle ilgili bilgi verdi, öğrencilerin sorularını cevapladı.

İstanbul liseler arası salon atletizm şampiyonasında okulumuz öğrencisi Nareg Haçikoğlu Uzun Atlama branşında İstanbul 2.si oldu. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Fahamettin Akıngüç Matematik Yarışmasında 1. 2. ve 3. olan öğrencilerimize ödülleri verilmiştir. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Okulumuz öğrencilerinden Hami Uğur KAMBUROĞLU, 06 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve İstanbuldan 58 okulun katıldığı İl Yüzme Şampiyonasında 3.lük almıştır. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Özel Kültür Anadolu Lisesi ve Kültür Fen Lisesi Resim Kulübü öğrencileri 06. 01.2016   tarihinde, İstanbul Kültür Üniversitesi İKÜSAG’ de açılan ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun "Sanatın Ocağında Bir Alev" başlıklı  Resim Sergisi açılışına katılarak sanatçının eserlerini yakından inceleme fırsatı bulmaktan mutlu oldular.

 

Kültür Okulları yönetici, öğretmen ve çalışanlarının katılımıyla 2016’ya merhaba dendi. Yeni yılın okulumuza, öğrencilerimize başarılar getirmesini diliyoruz.

Türk Beyin Takımının 05 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirdiği Akıl Oyunları seminerinde Okulumuz öğrencileri keyifli anlar geçirerek bilgilerini tazelediler.

Okulumuz 12.sinif öğrencileri, 05 Ocak 2016 tarihinde YGS basvurusu oncesi motivasyon kahvaltisinda biraraya geldiler.

28 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik şubeden Emniyet Amiri  M.Özgür Zobar tarafından öğrencilerimize, madde kullanımının zararları ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler aktarıldı. Dikkat çekici video sunumları yapıldı.

 

25 Aralık 2015 tarihinde, Kültür Okulları kurucusu Sayın Fahamettin AKINGÜÇ “Kendini Eğitime Adamış Bir Mühendis” isimli kitabını Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesinin temsilci öğrencileri için imzaladı. 

 

22 Aralık 2015 Salı günü İKÜ Kariyer ve İş Dünyası İlişkileri Başkanı Mehtap GÜLAÇTI tarafından Kariyere Giden Yol Kendinizden Geçer konulu bir seminer gerçekleştirildi.

Sayın Aziz Sancar’ın Nobel Kimya ödülünü almış olması sebebiyle bu alandaki farkındalığa yeniden dikkat çekmek, Nobel ödüllerini ve bu ödülü alan insanları konuşmak için Kültür Lisesi - Kültür Fen Lisesi Fen Bölümünün hazırladığı “Nobel’in Işığında” etkinliği için öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz. 

Okulumuz öğrencileri 18 Aralık 2015 Cuma günü, 09.30-15.30 saatleri arasında, İstanbul Kültür Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün düzenlediği  Kök Hücre Temelli Tedavilerde Güncel Yaklaşımlar Çalıştayı’na katıldılar. Çalıştay sonrası öğrencilerle yapılan değerlendirmelerde üniversite çalışmalarında bölüm seçmede öğrencilere yardımcı olduğu ve farkındalık yaratıldığı gözlendi.
18 Aralık 2015 tarihinde Kültür Lisesi 11.ve 12.sınıf öğrencileri için  Boğaziçi Üniversitesi tanıtım gezisi gerçekleştirildi. Üniversitenin fakülte ve  bölümleri, burs yurt olanakları hakkında bilgiler aldılar. Öğrencilerimiz bu geziden hedefledikleri bölümler için motive olarak ayrıldılar.
KÜGEM Hizmetiçi eğitim çalışmaları kapsamında, 16 Aralık 2015 tarihinde Prof.Dr.Dursun Koçer tarafından "Evrenin Derinliklerine Yolculuk) ve Doç.Dr.Zeynep Oktuğ tarafından "Benlik Saygısı Nedir? Nasıl Oluşur?” konulu seminerler gerçekleştirildi. Seminere Okulumuz öğretmenleri katıldılar.

 

Öğrencilerimizin karar verme ve çözüm üretme becerilerini kazandırmak amacıyla bu yıl kurulan Robotik Kulübü’nün açılışı 16 Aralık 2015 tarihinde yapılan bir törenle gerçekleştirildi. 

16 Aralık 2015 tarihinde Okulumuz öğrencileriyle Panorama 1453 Tarih Müzesi'ne bir gezi düzenledik. İstanbul'un fethinin canlandırıldığı, 8 sanatçının 3 senede tamamladığı 10.000 figüran çiziminin yapıldığı Panorama 1453 Tarih Müzesi'nde,  hoparlörlerden gelen savaş sesleri ve mehter marşları ile öğrencilerimiz görerek öğrenmenin tadına vardılar.

 

Okulumuz Genç Kız Voleybol takımımız 15.12.2015 tarihinde yapılan İstanbul İl maçında rakibini 3-0 yenerek yoluna devam ediyor. Gönülden kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

Okulumuz öğrencileri 11-14 Aralık tarihleri arasında Enka Okullarında gerçekleşen Avrupa Gençlik Forumunda okulumuzu başarı İle temsil edip ülke ve dünya sorunlarına çare bulmaya çalışmışlardır.

Okulumuz Masa Tenisi takımımız 7 ve 9 Aralık tarihlerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün İl müsabakalarına katıldılar. Okulumuzu başarıyla temsil eden öğrencilerimizi kutlarız.

 

08 Aralık 2015 tarihinde Okulumuz 10-11 ve 12. Sınıf öğrencileri eğitim uzmanı Sait GÜRSOY’un  “Başarıya Doğru” seminerine katıldılar. Seminerde üniversiteye girişle ilgili en güncel bilgiler öğrencilerimize aktarıldı.

 

07 Aralık 2015 tarihinde Nasa Eğitim Programı ve Üniversiteler (Colombia University, Montclair State University, Princeton University, George Town University) tanıtım gezisiyle ilgili öğrenci ve velilerimize bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi.

 

06 Aralık 2015 Pazar günü, Öğrencilerinden Eyşan YAZICI, Türkiye 18. Felsefe Olimpiyatlarına katılarak Okulumuzu temsil etmiştir.

Veli-Öğretmen-Öğrenci işbirliğinin sağlanmasıyla sağlam temeller üzerine oturan  eğitim sistemimizin güçlenmesi amacıyla 06 Aralık 2015 Pazar günü Genel Veli-Öğretmen görüşmelerimizi gerçekleştirdik. İlgili günde öğrencilerimizin ara karnesi de velilerimize takdim edildi.

 
 

Deprem kuşağındaki ülkemiz için depreme hazır olmamız gerektiği düşüncesiyle, 02 Aralık 2015 tarihinde Deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Okulumuz Veli konseyi üyeleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizi ziyaret ederek günlerini kutladılar.

Öğrencilerimiz üniversite ve meslek tanıtım çalışmaları çerçevesinde 23 Kasım 2015 tarihinde Koç Üniversitesi’ne gittiler. Yapılan gezide üniversitenin bölümleri, taban puanları, burs olanakları ve sosyal yaşamını  gözleyerek öğrenme olanağı buldular. Ayrıca Sosyal etkinlik salonlarını, kütüphaneyi ve çalışma odalarını gezdiler. Üniversite hakkında ayrıntılı bilgiler edindiler.
Kültür Koleji 8. sınıf öğrencileri, Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi tarafından 23 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen kahvaltı ile TEOG kampına küçük bir mola verdi. Kahvaltıda, önceki senelerde Kültür Lisesi ve Kültür Fen Lisesi’ne yerleşmiş öğrencilerimizin konukseverliği ve canlı müzik performansları da ayrıca molaya anlam kattı.
Kültür Okulları Genel Müdürlüğü'nce, 21 Kasım 2015 Cumartesi günü akşamı, Kültür Okulları öğretmenlerimize yönelik Çınar Otel'de Öğretmenler Günü Yemeği düzenlendi. Gecede Kurucumuz ve İstanbul Kültür Üniversitesi Onursal Başkanı Fahamettin AKINGÜÇ'ün konuşmaları sonrasında, 10, 15 ve 20. yılını dolduran öğretmenlerimize plaketleri sunulmuştur.
Özel Kültür Anadolu Lisesi ve Özel Kültür Fen Lisesi Görsel Sanatlar Bölümü ve Resim Kulübü öğrencileri 19 Kasım Perşembe günü 14.İstanbul Bienali’ni gezdi. 
İKSV  tarafından İstanbul Modern Sanatlar Müzesinde 14.sü düzenlenen ve farklı kültürlerden sanatçıları İstanbullu sanatseverlerle buluşturan bu büyük organizasyonda öğrencilerimiz “tuzlu su, çelişen düğüm ve dalga imgeleri’’nden oluşan Çağdaş Sanat Etkinliklerini büyük bir merakla izlediler. Aynı organizasyon kapsamında yer alan ve “Sanatçı ve Zaman” temasıyla sunulan sergileri de Görsel Sanatlar öğretmenimiz Sayın Ensar Torcu rehberliğinde gezen öğrencilerimiz, dünyanın değişik bölgelerinden İstanbul’a taşınan bu enfes sanat ziyafetinin tadını çıkardılar.

17 Kasım 2015 Salı günü İKÜ Doğru Tercih proje Koordinatörü Nur Erdem ÖZEREN tarafından İş ve para garantili Meslek, bölüm ve Üniversite seçimi konulu bir seminer gerçekleştirildi

Okumanın erdem olduğundan yola çıkarak, Kültür Lisesi olarak kitap okumaya çok fazla önem veriyoruz. 11 Kasım 2015 tarihinde TÜYAP Kitap Fuarı’na öğrencilerimizle birlikte gittik. Yayınevlerinin çıkardığı kitaplara aynı anda ulaşabilmek, okumanın boş vakitleri değerlendirmekten ziyade bir ihtiyaç olduğunu benimsetmek adına bizim için çok faydalı bir gezi oldu.

 

Atamızın aramızdan ayrılışının 77. yıldönümü KEV Salonu'nda yapılan Anma Töreni ile gerçekleştirildi.  Yapılan törene katılan veli, öğrenci ve çalışanlarımız duygusal anlar yaşadı.

 

Özel Kültür Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan Atatürk ve Cumhuriyet konulu Resim Sergisi, KEV salonu girişinde 27 Ekim- 12 Kasım tarihleri arasında tüm sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi.

Atatürk Haftası etkinlikleri çerçevesinde "Atatürk" konulu Sınıflararası Pano Yarışması 6 Kasım 2015 Cuma günü, oluşturulan değerlendirme kurulu tarafından tüm panolar incelenerek 10 B sınıfı panosunu birinci seçmişlerdir.
10 B sınıfı öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.
Okulumuzun Veli Konseyi, 05 Kasım 2015 günü ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda okulun işleyişi ve kurallar hakkında bilgiler verildi. Bir sonraki toplantı için tarih belirlenerek toplantı sonlandırıldı.

 

Okulumuz Onur Kurulu öğrencileri ve Veli Konseyi üyeleri, 04 Kasım 2015 Çarşamba günü, Bakırköy Şefkatevi sakinlerini ziyaret etti.

 

 

Cumhuriyetimizin 92. yılını öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte coşkuyla kutladık.

 

Bakırköy ilçesi Cumhuriyet bayramı kutlamaları kapsamında Ferit Aysan Stadı’nda yapılan törene, Okulumuzdan 44 kişilik bir öğrenci grubuyla katılınmıştır.

 

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde  "Masa Tenisi Cumhuriyet Kupası" düzenlenmiş olup turnuvada Berk AĞMA birinci, Cenk Ege ERGELMİŞ ikinci, Okan KONAK ise üçüncü olmuşlardır. Dereceye girenlere ödülleri yapılacak törende verilecektir.

 

2015-2016 Öğretim Yılı Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimleri 23 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Yapılan oy sayımı sonrası 11. sınıflardan aday olan Eyşan YAZICI Öğrenci Meclis Başkanlığını kazandı. Öğrencimize çalışmalarında başarılar diliyoruz

 

22 Ekim 2015 tarihinde Okulumuz 11. sınıf velilerine  yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Müdür Yardımcılarımızın okulumuzun kuralları ve  genel işleyişi hakkında bilgi vermeleri sonrasında,  Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği değişiklikleri anlatıldı.  

19 Ekim 2015 tarihinde, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Osteoarkeoloji Müze’sine gidildi. Öğrenciler Sn Prof. Dr. Vedat Öner önderliğinde paleontolojik zamanlardan itibaren Türkiye’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkan hayvanlara ait kemikleri ve insanların hayvan kemilklerini kullanarak geliştirdikleri aletleri inceleme fırsatı buldular.

 

Okulumuz Resim Kulübü öğrencileri, 08 Ekim 2015 tarihinde, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde açılan Cumhuriyet dönemi ressamları resim sergisini gezdiler.

Okulumuz Hazırlık sınıfı öğrencilerinin oryantasyonunun sağlanması amacıyla 08 Ekim 2015 tarihinde Bakırköy Kültür Koleji Mezunlar Derneğii'ne bir gezi düzenlenmiştir. Gezi ilk sınavlar öncesinde öğrencilerimizin motivasyonlarına yararlı olmuştur.


07 Ekim 2015 tarihinde Okulumuz 9. sınıf velilerine  yönelik bir tanışma ve .bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Müdür Yardımcılarımızın okulumuzun kuralları ve  genel işleyişi hakkında bilgi vermeleri sonrasında,  Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği değişiklikleri anlatıldı. 
Öğrencilerimizin seçimleri doğrultusunda oluşturulan kulüpler için ilk Tanıtım günü 01 Ekim 2015 günü gerçekleştirildi. Tanıtımlar sırasında kulüplerin kısa filmlerini seyreden öğrencilerimiz, kulüp çalıştırıcıların kendi kulüplerine yönelik yapacakları çalışmalardan örneklere de katıldılar. Öğrenciler daha sonra yıl boyunca katılacakları sosyal etkinlikleri seçtiler.     

Okulumuza bu yıl gelen Hazırlık  sınıfı öğrencilerimizin velilerine yönelik olarak 30 Eylül 2015 tarihinde  bir tanışma toplantısı düzenlendi. Okul Müdürümüz Taner ÇAKIR ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantımız, Müdür Yardımcılarımızın okulumuzun kuralları ve  genel işleyişi hakkında bilgi vermeleri sonrasında, öğretmenlerimizin ve velilerimizin iç içe olabileceği küçük bir kokteylle birlikte sonlandırıldı.

 

Okul Müdürümüz Taner ÇAKIR, 29 Eylül 2015 tarihinde, öğrencilerimize okul kuralları, sınıf geçme koşulları hakkında genel bir toplantı yaparak bilgiler verdi.

 

28 Eylül 2015 Pazartesi günü Kampüs bahçesinde düzenlenen açılış töreni sonrası tüm öğrencilerimiz yeni eğitim-öğretim yılının heyecanıyla ders başı etmişlerdir.