Etkinlikler 2017-2018

 
Kültür Koleji Fen Lisesi ve Kültür Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, Kanada Waterloo Üniversitesi, Matematik bölümü bünyesi içinde kurulan CEMC  (Centre for Education in Mathematics and Computing) tarafından organize edilen Matematik yarışmasıyla matematiksel yeteneklerini geliştirmeye devam ediyorlar.
Kultur Koleji Fen Lisesi olarak motivasyonun hayellere ulasmada onemli oldugunun farkindayiz. Ozellikle sinav surecinde bir ogrenciyseniz. Bizde bu amacla 12. Sinif ogrencilerimizin motivastonlarina destek olabilmek adina Bebek Kırıntın Cafe'de kahvalti organize ettik.Ogretmenlerimizle ogrencilerimizle cok guzel vakit gecirdik. 12. Sinif ogrencilerimize yurekten inaniyoruz ve her zaman tam destek olarak onlarin yanlarindayiz.
25 Şubat 2018 tarihinde Bursa şehri uludağ üniversitesi görükle kampüsünün ev sahipliğinde gerçekleşen Bilim Kahramanları Derneği First Lego League Hydrodinamics suyun yolculuğu temalı 14. Yerel turnuvaya 414 takım numarası ve Golden Snitch takım adıyla  katılım gösterdik.
Kültür Koleji Anadolu Lisesi ve Kültür Koleji Fen Lisesi Rehberlik Biriminin organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte Hazırlık 9-10. sınıf öğrencilerine; İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Daire başkanlığı yetkilileri tarafından ,gençleri siber dünyada bekleyen tehlikeler ,siber suçların kapsamı ve bu konuda alınması gereken önlemler konularında bilgiler aktarıldı.

İstanbul üniversitesi Matematik Bölümü mezunu Pelin Baykan aynı zamanda ‘’Anlatan Eller’’ adlı Sosyal girişimin kurucusudur. Anlatan Eller projesi TİD (Türk İşaret Dili) işitme engelli- sağır topluma eğitim veren bir sosyal girişimdir. Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla öğrencilerimizle bir atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. 9. Ve 10. Sınıf öğrencilerimizin katıldığı ve KEV de gerçekleşen sunum büyük bir ilgiyle izlenerek hedeflenen farkındalık atmosferi yaratılmıştır.

Kültür Koleji Fen Lisesi 9. 10. ve 11. Sınıf öğrencilerimize Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında bilgilendirme semineri yapıldı. YKS nedir ve eski sınav sistemine göre getirdiği yenilikler nelerdir sorularının cevapları öğrencilerimiz ile paylaşıldı.

Kültür Koleji Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencilerimiz ile Hisart Canlı Tarih ve Diorama eğitim gezisi düzenlenmiştir. Tarihin içinde masalsı ve görsel bir yolculuğa çıkan öğrencilerimiz askeri ve etnografik tarihi eserleri inceleyerek ülke tarihimizin eşsiz mirasını ve bu mirasın kayıp halkalarını gün yüzüne çıkarmak amacıyla oluşturulan sergi akışında bir tarih dersini yaşayarak deneyimlediler.

Üniversite Hazırlık Yolunda velilerimizi ve öğrencilerimizi neler bekliyor, nasıl bir sistemle karşı karşıyalar ve Kültür Koleji Fen Lisesi olarak biz neler yapıyoruz ve yapacağımızı 11. Sınıf velilerimize anlattığımız seminerimizden kareleri sizlerle paylaşmak isteriz. Bu yolda hep birlikte emin adımlarla ilerliyoruz.

09 Eylül 2017 Pazartesi günü başlanılan 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının 1. Dönemi, 19 Ocak 2018 Cuma günü öğrencilerimizin karnelerini almaları sonrasında yapılan Kapanış Töreni ile son buldu. 2. Dönemin başlangıcı olan 05 Şubat 2018 Pazartesi gününe kadar tüm öğrencilerimize verimli bir dinlenme süreci geçirmeleri diliyoruz.
17 Ocak 2018 Çarşamba  12.sınıflar veli toplantısı düzenlenmiştir..
9.10. ve 11.sınıf öğrencilerimize Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Araştırmacı Özgün KARA tarafından CERN’de neler oluyor konulu bir seminer verilmiştir.
9. ve 10.sınıf öğrencilerimize yönelik  Yrd. Doç. Dr. Meryem Demir Güdül tarafından  Çatışma Çözme konulu seminer verilmiştir
Basketbol Genç Erkek B Takımımız gruplarda oynadığı iki maçı kazanarak gurup finali oynamaya hak kazanmıştır. Öğrencilerimize başarılar diliyoruz.
“Kültür Fen Lisesi velileri  Özgüven Dengesi- Ailede Özgüven’i Geliştirmek konulu rehberlik seminerinde bir araya geldi.
Okulumuzun gösteri merkezinde yapılan seminerde Uz. Psk. Dnş. Elif Kaleli,  çocuk ve ergenlerde özgüven gelişimi ve aile içindeki dinamikler hakkında velilerimize bilgi verdi; seminer boyunca karşılıklı paylaşımlarda bulunuldu.”
İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından 10 Aralık 2017 Pazar günü düzenlenen Nobel Ödül Törenine Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji lise öğrencileri ile katıldık. Stockholm'de gerçekleştirilen Nobel haftası etkinlikleri kapsamında ödüllerin verildiği konser salonu, Nobel ziyafetinin yapıldığı belediye sarayı ve Nobel Müzesini gezdik. Nobel Kimya ödülünü alan Prof.Dr.Joachim Frank ile Grand Otel'de buluştuk. Yaptığımız özel röportajda Nobel hikayesini dinledik. Nobel Ödül Törenine İsveç Kraliyet Ailesinin davetiyle katılan ve Nobel ödülüne layık görülen bir bilim insanıyla röportaj gerçekleştiren tek Türk okulu olduk
Kültür Koleji Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencilerimiz ile inovasyon denilince ilk akla gelen ve 200'ün üzerinde kurumun katılımı ile gerçekleşen  " Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası" kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'ndeydik.

Kültür Fen Lisesi 11. ve12. Sınıf öğrencilerine yönelik Koç Üniversitesi Kampüs gezisi 07.12.2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Çift anadal , yandal programları ve burs olanakları hakkında öğrencilere bilgi verildi.
 
Kültür koleji fen lisesi robotik clup çalışmaları çerçevesinde 2-4 Aralıkta Ülker Sports Arenada gerçekleşen TURKİSH OFF SEASON 2017 etkinliğine #7015 takım numarası ve roboculture takım adıyla katılım gösterdi.
​27 Kasım -1 Aralık 2017 tarihleri arasında öğrencilerimiz Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Cern' i ziyaret ettiler.
2017-2018 Öğretim yılı 1.dönem 9.10.ve 11.Sınıflar Genel Veli-Öğretmen görüşmeleri 19 Kasım 2017 Pazar  günü okulumuzda gerçekleşmiştir.
2017-2018 Öğretim yılı 1.dönem 12.Sınıflar Genel Veli-Öğretmen görüşmeleri 17 Kasım 2017 Cuma günü okulumuzda gerçekleşmiştir.
 
Kültür Koleji Fen  Lisesi olarak 9.ve 10. sınıf öğrencilerimizle 36. TÜYAP kitap fuarını ziyaret ettik. Fuarda öğrencilerimiz kitapların büyülü dünyasında keyifli bir gezinti yaparak sevdikleri kitapları almanın yanı sıra farklı yazarlarla tanışıp, yayınevlerinin stantlarını incelediler ve kitaplarla dolu dolu bir gün geçirdiler.
36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarını Kültür Koleji Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencilerimiz ile gezdik.Kitapların gizemli dünyasinda Kültürlü Olma farkiyla dolaştılar.
8.11.2017 Carsamba gunu Lütfi Kırdar Kongre merkezinde düzenlenen "Desing Week Turkey" tasarım etkinliğine  Kultur Koleji Fen Lisesi öğrencilerimiz ile  katıldık.

Z kuşağının yolunu aydınlatırken, yeni endüstri devrimi yeni bir pedagojiyi de beraberinde getiriyor. EMCC’nin önderliğinde 2017 Mentorluk Zirvesi’nde  yeni dönem okul rehberliği kapsamında en önemli işlevsel yöntemlerden biri olan mentorluk uygulamasının örneklerini konuştuk. Kişisel inovasyon okulda ancak okulla birlikte mümkün dedik; kendi projelerimizi paylaştık…

Kültür Koleji Fen Lisesi FRC Kulübü öğrencileri robotlarının elektronik devrelerini tamamlıyorlar.

Özel Kültür Fen Lisesi, 32 öğrenci ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katılarak Bayramı coşkulu bir şekilde kutlamışlardır.

12.sınıf öğrenci ve velilerimize  Ulusal Sınavlar Koordinatörü Naci HALICI tarafından Yeni Sınav sistemi anlatıldı.
Kültür Koleji Fen Lisesi Veli Konseyi yönetim kurulu yeni dönem çalışmalarına başladı.​ (25.10.2017)
Kültür Koleji Fen Lisesi 11.sınıf öğrencilerimiz Acıbadem Üniversite Tıp Fakültesinde sağlık bilimleri eğitiminde

Kültür Koleji Fen Lisesi 9.sınıf öğrencilerimiz Koç Müzesinin programı kapsamında kendi “DNA” larını izole ederek keşfettiler.
Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. ÖZge Hacıfazlıoğlu, Kültür Fen Lisesi öğrencilerine Öğrenci Olarak Dengeyi Kurmak konulu bir seminer verdi. Seminerde günlük yaşamı planlama ve zaman yönetimi üzerine öğrencilerin yararlanabileceği önemli bilgiler paylaşıldı.

Egitimde yılın başarı ödüllerine layık görülen sosyal sorumluluk projelerimizin çıkıs noktası olan veli konseyimiz bu yıl da yeni projeler için bir araya geldi. (17.10.2017)

 

Kültür Koleji Fen Lisesi okul yönetimi ve Veli Konseyinin, öğrencileriyle birlikte eğitimde engelleri kaldırmak, her öğrenci Benim Okulum Engelsiz diyebilsin diye hazırladığı proje egitimtercihi.com'un hazırladığı Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri, Sosyal Sorumluluk kategorisinde ödüle layık görüldü. Bakırköy ilçesine bağlı bir resmi okulun “özel eğitim sınıfı” olarak yapılandırılması ve eğitim - öğretim materyalleriyle donatılmasını sağlayan çalışma, MEB Bakanlığı-Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliği ile Bakırköy ilçesinde örnek bir proje oldu.
Öğrenci ve velileri ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında, özel eğitim materyalleri temin edilmesi için velilerin desteği ve  öğrencilerin haftalık meyve satışları yapması sonucunda  gelir elde ettiler.
Kültür Koleji Fen Lisesi’nde Matematik olimpiyatları ve ulusal-uluslararası matematik yarışmalarına hazırlık süreci başladı
 9 sınıfı öğrencilerinin oryantasyonunun sağlanması amacıyla 06 Ekim 2017 tarihinde Bakırköy Kültür Koleji Mezunlar Derneği'ne bir gezi düzenlenmiştir. Gezi ilk sınavlar öncesinde öğrencilerimizin motivasyonlarına yararlı olmuştur.
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerinin NASA'da görev yapan Astrobiyolog Dr.Betül Kaçar ile canlı konferans yaptılar.
Ulusal ve Uluslararası Bilim Projelerine hazırlık çalışmaları okulumuzda başlamıştır. Bu süreç öğrencilerin sınavlara etkin bir hazırlık süreci yaşamaları amacıyla bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez, değerlendirme gibi zihinsel becerilerin geliştirilmesine yönelik sistemli çalışmaları kapsamaktadır.

9. ve 10. Sınıflarımızda, Sanat, Bilim ve Spor alanlarında olmak üzere  kulüp tanıtım sunumları KEV salonunda yapılarak, kulüp seçimşleri büyük bir heyecan ile tamamlanmıştır.
KÜGEM Öğretmen hizmetiçi eğitimleri devam ediyor. 27 Eylül 2017 tarihinde Kültür Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımıyla tüm öğretmenlerimize “Evrim” konulu seminer düzenlendi.
Kültür Koleji 58.Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında  Futbol Turnuvası düzenlenmiştir. Kampüs içerisinde bulunan okullarımız arsında olumlu bir sinerji sağlayan etkinlik olmuştur.
Kültür Kolejinin 58.yıl Etkinlikleri kapsamında 10.sınıf öğrencileri arasında “MANGALA YARIŞMASI ” yarışması düzenlenmiştir. Kültür Fen Lisesinde öğrencilerimizin çeşitli oyunlar ve etkinliklerle zihinsel kapasitelerinin, becerilerinin geliştirilmesinde akıl oyunları etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Mangala akıl oyunu ile  öğrencilerin   takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi ve problem çözmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirmesi amaçlanmaktadır.
Kültür Koleji Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencilerimiz okulumuzun 58. Yılında açılan Kültür Koleji Müzesi'ni ziyaret ederek yıllar boyu nesilden nesile aktarılarak bugüne ulaşan materyalleri incelediler.
Kültür Kolejinin 58.yıl Etkinlikleri kapsamında 9.sınıf öğrencileri arasında “QRCOD MATEMATİK YARIŞMASI” yarışması düzenlenmiştir.
Bu yarışma ile amacımız;                                                       *9.sınıf öğrencilerimizin,  Matematik ile ilgili genel kültür sorularını  cevaplamalarını sağlamak
*Teknolojik bir yazılım olan QRCOD ile tanışmalarını ve uygulama biçimini öğrenmelerini sağlamak                                    * Öğrencilerimizin takım çalışmasının önemini fark etmelerini sağlamak,
*Öğrencilerimizin okulun yerleşim planı ile ilgili bilgilenmelerini sağlamaktır
26 Eylül Kültür Koleji 58. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Fen Lisesi öğrencileri arasında “Kültürlü Olmak” konulu bir kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya oldukça yoğun bir ilgi olmuştur. Titiz bir değerlendirmeden sonra 10 Fen B sınıfı öğrencisi Zümrütnaz Avcı’nın yazdığı kompozisyon 1. Seçilmiş ve öğrencimiz ödülünü Okullar koordinatörü Sayın Biriz Kutoğlu’nun elinden almıştır
21 Eylül 2017 tarihinde 10. Sınıf velilerimiz için Akademik Programın tanıtımı yapılarak, proje ağırlıklı çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
20 Eylül 2017 tarihinde 9. Sınıf velilerimiz için Akademik Program bilgilendirmesi ve okul turunu içeren tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.
08 Eylül 2017 tarihinde Okulumuz 11. sınıf velilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda genel işleyiş ve üniversite hazırlık programının içeriğine ait bilgilendirmelerde bulunuldu.
07 Eylül 2017 tarihinde Okulumuz 12. sınıf velilerine  yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda genel işleyiş ve üniversite hazırlık programının içeriğine ait bilgilendirmelerde bulunuldu

Okulumuz, 11 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 08.30'da düzenlenen açılış Töreniyle eğitim öğretim yılına başlamıştır.  Bu yıl geçen yıllardan farklı bir uygulama başlatılacak olup “Dört Çeyrek Dönem” uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama doğrultusunda okullarımız ülke genelinde ders yılının başlayacağı 18 Eylül 2017 tarihinden bir hafta önce açılmıştır. Sömestr tatili dışında, TEOG Sınavının yapılacağı Kasım ve Nisan aylarında birer haftalık ara tatil yapılacaktır.