Etkinlikler 2018-2019

  • AKIL ESNETME TURNUVASI 

Kültür Koleji Matematik Bölümü’ nün, 7-8. sınıf öğrencilerimize ve gönüllü öğretmenlerimize düzenlediği AKIL ESNETME TURNUVASI 1. dönem için başlıyor. Her hafta pazartesi günü yeni bir soru ile öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz akıllarını esnetecek. Haftanın sorusunu doğru çözen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz puan toplamaya devam edecekler. Dönemin sonunda en çok puan toplayan ilk 3 öğrencimiz ve öğretmenler kategorisinde en çok puan toplayan 1 öğretmenimiz değişik hediyeler kazanacaktır. Şimdiden eğlenceli ve bol akıl esnetmeli bir dönem diliyoruz.

 

ULUSLARARASI ALMANCA FIT IN DEUTSCH A1 SINAVI  

Kültür Koleji 2. yabancı diller bölümü 2017- 2018 ders yılında, 7.sınıf Almanca öğrencilerinden oluşan 11 öğrenci ile Alman Kültür Merkezi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Almanca Fit in Deutsch A1 sınavına katıldılar. Sınava katılan tüm öğrencilerimize sertifikalarını Almanca öğretmenleri Hacer Özbekhan ve Neslihan Korkmaz verdi.

 

OKUMA SAATİ 

Kültür Koleji Ortaokulu Türkçe Bölümünün düzenlediği “OKUMA” etkinliği başlıyor. Okulda her sabah öğrencilerimizi koridorlarda çalan klasik bir müzik karşılıyor. Öğrencilerimiz de istedikleri bir kitabı seçip sınıflarında okumaya başlıyor. İlk ders başlayana kadar okudukları kitapların heyecan veren dünyası, öğrencilerimize ev sahipliği yapıyor. Böylece güne hep birlikte okuyarak başlıyoruz. OKUMA SERÜVENİNE HAZIR MISINIZ?

 

KÜLTÜR KOLEJİ ORTAOKULU VELİ TOPLANTISI

Kültür Koleji Ortaokulu 5-6-7 ve 8.sınıf velilerimiz bugün genel veli toplantısında bir araya geldiler. Okullar Koordinatörümüz Sayın Biriz Kutoğlu ve Ortaokul Müdürümüz Sayın Kıymet Altunsoy toplantıların yapıldığı sınıfları teker teker gezerek yıl boyunca yapılacak çalışmalar hakkında velilerimize bilgiler verdiler ve başarılı bir ders yılı dilediler.

 

LGS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Kültür Koleji Ortaokulu 8.sınıf velilerimiz LGS bilgilendirme toplantısında bir araya geldiler. Okul müdürümüz Sayın Kıymet Altunsoy, Ulusal Sınavlar Koordinatörümüz Sayın Naci Halıcı ve rehberlik öğretmenimiz Sayın Feridun Tiryaki sınav sistemi ve yıl boyunca yapılacak çalışmalar hakkında velilerimize bilgiler verdiler.

 

 

“Kültür Koleji” 59 yaşında

Eğitim Efsanesi “Kültür Koleji” 59 yaşında...Nice seneler Kültür Koleji...

 

 

 

 

59.KURULUŞ ETKİNLİKLERİ 

Kültür Koleji Ortaokul 5.sınıf öğrencileri, okulumuzun 59.kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Lale Akıngüç'ü ziyaret ettiler.

 

 

Kültür Koleji 59.Yıl Kutlamaları 

Kültür Koleji 59. yıl kutlamaları kapsamında 5.sınıf öğrencileri Türkçe derslerinde “Benim için Kültür” başlığı altında okulumuz ile ilgili yazdıkları sloganları, 6.sınıf öğrencileri ise “Anılarla Kültür” başlığı altında okulumuzda yaşadıkları güzel anıları yazdılar. Okulumuzun doğum günü etkinliği olarak yaptırdığımız bu çalışmaları kat panolarında sergiledik.

 

TEKNOFEST

Kültür Koleji Ortaokul öğrencileri yeni açılacak havalimanında düzenlenen teknofest etkinliğine katıldılar. Öğrenciler festivalde sergilenen inovatif çalışmaları incelediler. #teknofest

 

  • 13th FIEP EUROPEN CONGRESS ATÖLYE ÇALIŞAMALARI 

Beden Eğitimi öğretmenlerimiz 28.09.2018 tarihinde Marmara Üniversite Spor Bilimleri Fakültesinde gerçekleştirilen 13th FIEP EUROPEN CONGRESS atölye çalışmalarına katıldılar.

 

  • E-Twinning Projesi ArtShare! 

Bu yıl 6. Sınıf öğrencilerimizle birlikte gerçekleştireceğimiz E-Twinning projesi ArtShare! Ekim ayı itibariyle başladı! ArtShare, İngilizce dil edinimi ve çeşitli sanat alanlarını kombinleyen, 6. Sınıf öğrencileri için özel olarak tasarlanmış ve bir yıl sürecek olan interdisipliner bir projedir. “Sanat herkese iyi gelir” mottosundan hareketle öğrencilerde merak duygusu uyandırarak, İtalya ve Ukrayna’daki kardeş okul öğrencileriyle sanat üzerine öğrencilerimizin İngilizce pratik yapması ve aynı zamanda bir eser üretmesi ve dönem sonlarında ürünlerin sergilenmesi hedeflenmektedir. ArtShare! projemizden haberler için takipte kalın!

 

  • CAMBRIDGE ESOL SERTİFİKA TÖRENİ 

Kültür Koleji Ortaokulu öğrencilerinin eğitim yılı boyunca edindikleri dil becerileri gelişimini ve başarılarını objektif olarak değerlendirmek ve uluslararası bir sertifika ile bunu belgelendirmek amacıyla her yıl Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan ESOL sınavlarına katılmalarını sağlar. Cambridge English Sınavları öğrencilerimizin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin tamamını ölçtüğü gibi soru çeşitleri ve içerikleri itibarıyla gündelik hayatla örtüşmüş geçerliliği ve kalitesi en yüksek ölçme değerlendirme araçlarıdır. Cambridge Üniversitesi’nin tüm sınavları Avrupa Ortak Dil Çerçevesi (Common European Framework of Reference) kriterleri ile denkleştirilmiş sınavlardır. 2017-2018 Ders yılında 5. Sınıf öğrencilerimz Flyers, 6.sınıf öğrencilerimiz ESOL –KET (Key English Test), 7. Sınıf öğrencilerimiz PET (Preliminary English Test) sınavına girmiş ve üstün başarı göstermişlerdir. Öğrencilerimiz sertifikalarını 13 Ekim 2018 günü gerçekleştirdiğimiz törende almışlardır. Öğrencilerimizin başarıları ile gururlandığımız tören yoğun veli katılımı ile gerçekleşmiştir. İlgili velilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Tüm öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

 

NOBEL 

Kültür Kolejinde Gündem Nobel.. 

 

 

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ

Nobel Barış Ödülü'nün bu yılki sahibi Kongolu Doktor Denis Mukwege ve Ezidi Aktivist Nadia Murad oldu. 1901 yılından bu yana verilen Nobel Ödülleri, Kültür Kolejinin de gündeminde.

 

 

  • Kültür Koleji Ortaokulu Öğrenci Meclisi Seçimleri Başlıyor 

15 Ekim tarihinde Ortaokul Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı için adaylık başvurusunda bulunan öğrencilerimiz bugün Kültür Koleji Gösteri Merkezi’nde tanıtım sunumlarını gerçekleştirdiler. Adaylar kendilerini tanıtma ve seçim sonrasında gerçekleştirmeyi planladıkları projelerini anlatma fırsatı buldular.
Dijital Oy Kullanımı
Tanıtım sunumlarının ardından tüm öğrencilerimiz sınıflarında anket formatında hazırlanmış form üzerinden dijital olarak oy kullandılar. Ortaokul başkan ve başkan yardımcılığı sonuçları için heyecanlı bekleyiş 19 Ekim Cuma günü bayrak töreninde sonuçların açıklanmasıyla son bulacaktır. Aday tanıtım sunumlarını gerçekleştiren ve bu heyecana ortak olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

 

YABANCI DİL DENEYİM PAYLAŞIM GRUBU

5. sınıf öğrencilerimiz İngilizce hazırlık yılı kapsamında yoğun bir çalışma programı içindeler. Karşılaştıkları bu yeni sürecin her öğrencimizde farklı yansımaları olsa da bazı anlarda zorlandıklarını hissettiklerinde kaygılandıkları anlar yaşayabiliyorlar. Bu süreçte hissettikleri kaygı ile baş etmelerine destek olmak amacıyla bireysel çalışmaların yanı sıra"Yabancı Dil Deneyim Paylaşım Grubu" etkinliği düzenledik. Bu çalışmada geçen yıl farklı okullardan gelerek aramıza katılan, 5. sınıfta İngilizce hazırlık yılını okulumuzda tamamlayan ve planlı çalışma yöntemlerini uygulayarak bu süreci kolaylıkla geçirmiş 6. sınıf öğrencilerimizi 5. sınıf öğrencilerimiz ile buluşturduk.

 

 

YÜZMEDE BAŞARI...

29 Ekim CUMHURİYET Bayramı kutlamaları kapsamında Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği “CUMHURİYET KUPASI” yüzme yarışlarında 6/G sınıfı öğrencimiz İNCİ NAZ ERBAŞ 50 metre serbest stilde ikincilik,100 metre serbest stilde birincilik madalyası almıştır. Öğrencimizi başarısından dolayı kutluyor ve devamını diliyoruz.

 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

59 yıllık eğitim efsanesi Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji, Cumhuriyetimizin 95.yılını görkemli bir törenle kutladı.

 

 

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yılında minnet, saygı ve özlemle andık. 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni okul bahçesinde Atatürk büstüne çiçeklerin konması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

 

VELİ KONSEYİ TOPLANTISI

Kültür Koleji Ortaokulu ikinci Veli Konseyi toplantısını gerçekleştirdi. Velilerimizle birlikte fikir alışverişinin yapıldığı bu oturumda önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek projelerimizin de içerikleri ve amaçları da paylaşıldı.

 

  • YARATICI DRAMA ETKİNLİĞİ

Kültür Koleji Ortaokulu 7.sınıf öğrencileri “Sınıftan Yükselen Sesler” kitabının yaratıcı drama etkinliğini “Ecenur Ateş” ile yaptılar. Etkinlik sırasında öğrencilerimiz hayal dünyasına daldıkları kitabı drama eğitmeni önderliğinde canlandırarak empati yapma, ilişki kurma, sorun çözme ve okuma-anlama becerilerini geliştirdiler.

 

  • ATATÜRK'Ü ANMA HAFTASI ETKİNLİKLERİ 

“10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası” kapsamında tüm şubelerde Türkçe derslerinde yapılmak üzere birer etkinlik planlandı. 5, 6, 7 ve 8.sınıf öğrencilerimize Atatürk’ün son günlerinin anlatıldığı bir belgesel izletildi. 5.sınıf öğrencilerimizden duygu ve düşüncelerini ifade eden bir mektup yazmaları istendi. 6 ve 7.sınıf öğrencilerimize de Atatürk’ün özdeyişlerinin yer aldığı bir afiş çalışması yaptırıldı. Yapılan çalışmalar koridor panolarında sergilendi.

 

  • 8.SINIF BİREYSEL ÖĞRENCİ-ÖĞRETMEN GÖRÜŞMELERİ 

8. sınıf öğrencilerimizle her yıl gerçekleştirdiğimiz “Bireysel Öğretmen –Öğrenci Görüşmeleri” bugün tamamlandı. Üç gün boyunca tüm 8. sınıf öğrencilerimiz öğretmenlerinden derslerine dair geri bildirimleri tüm detaylarıyla aldılar. LGS hazırlık süreçlerinin kontrolü ve yeniden yapılandırılması gereken yönleri belirlendi ve yeni çalışma planları doğrultusunda öğrencilerimiz yönlendirildi. Öğrencilerimizin danışmak istediği konular da gündeme getirilerek çözümleri ile ilgili yönlendirmeler öğretmenleri tarafından iletildi.