İkinci Yabancı Dil

KÜLTÜR KOLEJİ ANADOLU LİSESİNDE İKİNCİ YABANCI DİL:

ALMANCA

Hızlı bir iletişim çağında yaşıyor olmamız bütün ülkeler arasındaki bağlantıyı da güçlendirmiştir. Eskiden bir yabancı dil bilmek zorunlu hale gelmişken günümüzde ikinci bir yabancı dil öğrenmek de büyük önem taşımaktadır. İkinci yabancı dil, öğrencilerimizin kültürel gelişimlerine  katkı sağlamada ve farklı kültürlere farkındalık kazanmaları yönünde önemli bir etkendir.

Hem bilimsel hem de ticari alanlarda sıkça kullanılan Almanca, dünyada ve Avrupa Birliği’nde en çok kullanılan dillerden biridir. Almanya, Liechtenstein, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Rusya, Belçika’da kullanılmaktadır. Özellikle mühendislik, tıp, fizik, kimya, astronomi, psikoloji, sanat tarihi gibi alanlar içerisinde yaygın olan Almanca, şu anda İngilizceden sonra ikinci teknik dil olarak kullanılmaktadır. Mühendislik ve tıp alanında dünyanın en köklü üniversitelerinin pek çoğunun Almanya’da bulunmasından dolayı Almanca, öğrenilmesi gereken dillerden biridir.

İTALYANCA

İletişimsel ağlarla ve çok kültürlü bir yapıyla örülmüş  bir bilgi çağında yaşıyor olmamız nedeniyle  ne kadar çok dil öğrenirsek o kadar çok bilgi edinebilir, tüm dünyaya açılabilir, gerek kültürel gerekse bilimsel anlamda hızlı bir iletişim ağı kurabiliriz. Bu nedenle bir dil yerine iki veya daha fazla dil bilmek bize birçok alanda avantaj sağlamaktadır. İkinci bir yabancı dil öğrenmek öğrencilerimizin farklı bir perspektif kazanmasında, kültürel bilinçlerinin gelişmesinde ve yaşadığımız çok kültürlü ve çok dilli çağa adapte olmasında ve gelişmesinde, fırsatlar yakalamasında çok önemli bir unsurdur.

Hem ticari hem de bilimsel, sanatsal bağlamda çok sık kullanılan İtalyanca ikinci bir dil olarak tercih edilebilir. Neşeli ve sıcakkanlı yapılarıyla Akdeniz toplumunun sanat ve bilim dolu dünyasının beşiği İtalya, bilimsel anlamda ilk üniversiteye Bologna kentine ev sahipliği yapmaktadır. Bu da akademik bağlamda köklü ve sağlam bir eğitim almak isteyenlere İtalya’nın doğru bir adres olabileceğine bir işarettir. Özellikle mimarlık ve moda tasarımı gibi alanlarda çalışmak isteyenlere dünyaca ünlü Milano Politecnico Üniversitesi öncülük etmektedir. Arkeoloji, Sanat Tarihi, Edebiyat, Heykel, Resim gibi alanlarda Bologna, Firenze, Roma ve Napoli kentlerinde bulunan üniversiteler de alanlarında sayısız ödüllere ev sahipliği yapan eğitim kurumlarıdır. Modern bilginin, bilimsel anlayışın, hümanizmin, sanatın, mimarinin merkezi olan İtalya gibi bir ülkenin dilini öğrenmek bizlere sayısız alanda avantaj, öne geçme fırsatı sağlayacaktır.